Audycja w Radio RDC

W dniu 5 marca 2018 r. o godz. 16.30 dr Katarzyna Michniewska była gościem audycji poświęconej zagospodarowaniu odpadów oraz tematyce recyklingu i zero waste w Radio Dla Ciebie.
Dr Michniewska wyjaśniła słuchaczom, jakie zagrożenia dla ludzkości powstają w związku z zanieczyszczeniem środowiska. Na przykładzie ogromnej wyspy odpadów na Pacyfiku wytłumaczyła, w jaki sposób gromadzony w oceanie plastik przedostając się do środowiska, trafia finalnie także do człowieka, oddziałując na jego zdrowie.

Wskazane zostały także stosowane obecnie rozwiązania problemu. Przykładowo, w Kioto, papier i makulatura nie są selektywnie zbierane i przekazywane do centrów recyklingu, ale zbierane są przez mieszkańców i wykorzystywane jako cenny surowiec.

Dr Michniewska podkreśliła, że problem wzrastającej ilości odpadów związany jest z poziomem świadomości i kultury ekologicznej społeczeństwa, a największy wpływ na ochronę środowiska ma odbiorca finalny. To konsument reguluje w znacznej mierze zapotrzebowanie na produkty, dlatego zapotrzebowanie na produkty wytwarzane z surowców wtórnych przyczyniłoby się do takiego projektowania produktów i opakowań, które można w łatwy sposób poddać recyklingowi.

Omówione zostały także nowe przepisy obowiązujące w Polsce związane segregacją odpadów, z koniecznością rejestracji w bazie danych o odpadach podmiotów zajmujących się odpadami oraz przepisy związane z tzw. opłatą recyklingową uiszczaną w sklepach za jednorazowe torebki foliowe.

Audycja dostępna do wysłuchania tutaj: http://www.rdc.pl/podcast/popoludnie-rdc-odpady-w-srodowisku-zagrazaja-naszemu-zyciu/

2019-04-30T07:54:47+00:00 12 marca 2018|Aktualności, Biznes|